Марий сылнымутым вияҥдымашке кугу надырым пыштымыштлан, «Марий книга издательстве» савыктыш пӧрт дене пеҥгыде кылым кучымыштлан, «Ончыко» да "У сем" сылнымут да мер политик, "Кече/Солнышко" йоча журнал-влакым калык коклаште шараш полшымыштлан калыкнан уста да поро кумылан икмыняр эргыж ден ӱдыржылан таумутым кучыктена. Посна район да олала гыч тыгай еҥ-влаклан ты таумутым кучыкташ пунчалме:

"ОНЧЫКО" ЖУРНАЛ ДЕЧ ПАЛЕМДАЛТЫТ

Морко: 
1. Виссарионов Альберт Пантелеевич
2. Егоров Владимир Гордеевич
3. Логинова Галина Петровна
4. Семелина Альбина Яндемировна
5. Егоров Яков Михайлович
6. Михайлова Надежда Витальевна
7. Семёнова Маргарита Николаевна
8. Ямнеева Лидия Геннадьевна
9. Яковлева Людмила Владимировна

Шернур район:
1. Бердинский Валерий Николаевич
2. Еремеева Раисия Андреевна
3. Кошкина Ирина Григорьевна 
4. Смирнова Людмила Васильевна 
5. Пакеева Татьяна Кузьминична
6. Таныгина Дина Валерьевна

Параньга район:
1. Афанасьева Жанна Сергеевна
2. Богданова Зоя Семёновна
3. Дубников Валерий Данилович
4. Мамаева Светлана Григорьевна
5. Морозова Лариса Михайловна
6. Павлов Александр Евдокимович

Куженер район:
1. Бурманова Надежда Алексеевна
2. Золотарёв Николай Александрович
3. Нефонтов Сергей Сергеевич
4. Осинина Любовь Павловна
5. Поликарпов Николай Александрович
6. Петров Евгений Васильевич
7. Сидоркин Сергей Васильевич
8. Тарасова Елена Александровна
9. Шубина Зоя Николаевна

Советский район:
1. Васильев Альберт Александрович
2. Давыдова Надежда Ивановна
3. Загайнова Римма Александровна
4. Комарова Марианна Николаевна
5. Лисов Михаил Ильич
6. Мичеев Георгий Иванович
7. Рыбакова Екатерина Васильевна
8. Северова Галина Александровна

Звенигово район:
1. Алексеев Владислав Варсанофьевич
2. Куликова Надежда Юрьевна
3. Казанков Иван Иванович
4. Юнусова Елена Андриановна

Медведево район:
1. Краснова Людмила Ивановна
2. Козырев Александр Сергеевич
3. Федоровна Светлана Николаевна

Волжский район:
1. Иванова Татьяна Владимировна
2. Кузнецова Римма Петровна

Оршанке район:
1. Бердников Эрик Иванович
2. Тоймакова Галина Александровна

У Торъял район:
1. Бахтина Наталья Павловна
2. Новиков Аркадий Арсентьевич
3. Романова Марина Александровна
4. Речкин Влдадимир Юрьевич
5. Соболев Валерий Сергеевич

Йошкар-Ола:
1. Глушкова Марина Витальевна
2. Кольцов Вячеслав Анатольевич
3. Клёнов Алексей Михайлович
4. Максимов Валерий Николаевич
5. Михайлов Виталий Тимиряевич
6. Сергеев Аркадий Алексеевич
7. Унженин Николай Васильевич

"У СЕМ ЖУРНАЛ" ДЕЧ ПАЛЕМДАЛТЫТ

Волжский район:
Иванова Татьяна Геннадьевна

Курыкмарий район:
Апремова Марина Ивановна
Багрова Юлия Вениаминовна
Бахарева Нина Васильевна
Васканова Валентина Васильевна
Васканова Светлана Алексеевна
Вассанова Светлана Андриановна
Данилова Татьяна Климентьевна
Денисова Тамара Елисеевна
Егорова Магдалина Ильинична
Илдушкина Мария Алексеевна
Кашутина Елена Геннадьевна
Лобанов Ипполит Иванович
Микрякова Ольга Сильвестровна
Поствайкин Евграф Михайлович
Савельева Евгения Константиновна
Салдаева Раисия Николаевна
Сидуков Геннадий Георгиевич
Смирнова Елена Леонидовна
Сухина Екатерина Евгениевна
Труфанова Татьяна Евгеньевна

Йошкар-Ола:
Афанасьев Валентин Андреевич
Балдаев Христофор Фокеевич
Богданова Валентина Васильевна
Гаврилов Николай Никандрович
Егоркина Елизавета Яковлевна
Женжурист Людмила Леонидовна
Замков Александр Николаевич
Иванов Ананий Герасимович
Куторов Николай Иванович
Кузнецова Маргарита Нифонтовна
Куклина Светлана Геннадьевна
Лихачёва Надежда Виссарионовна
Пенькова Мария Викентьевна
Почтенева Марина Георгиевна
Пекасова Надежда Георгиевна
Родионова Фаина Анатольевна
Сибатрова Серафима Сергеевна
Смирнов Николай Алексеевич
Федосеева Надежда Александровна
Эрцикова Галина Алексеевна
Юадаров Климентий Германович
Южаков Вячеслав Филимонович

Килемар район
Алатайкина Надежда Ивановна
Бородинова Серафима Павловна
Кольцова Наталия Генриховна
Павлова Светлана Леонидовна
Соколова Светлана Петровна
Яковлева Елена Юрьевна

Юрино район:
Замятин Геннадий Владимирович
Нижний Новгород
Минеев Вадим Вячеславович